Sigortacıların Bankacılara Alternatif Olacağı Dönem Başlıyor

Şub 02, 2019 (0) comment

Özhedef Sigorta Genel Müdürü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Hizmetleri Komite Başkanı ve Türkiye Genç Acenteler Platformu Başkanı Abdulcelil Alkış, dünyada büyük öneme sahip olan kefalet sigortasının Türkiye’de hangi alanlarda fayda sağladığını anlattı.

Özhedef Sigorta Genel Müdürü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Hizmetleri Komite Başkanı ve Türkiye Genç Acenteler Platformu Başkanı Abdulcelil Alkış, kefalet sigortasına yönelik açıklamalarda bulundu. Şu an kefalet senedi düzenleyen bir şirketin olduğunu belirten Alkış, 15 Aralık’ta farklı bir şirketin daha kefalet senedi düzenlemeye başlayacağı bilgisini verdi.

Sigorta acentelerine bu konuda ciddi görevlerin düştüğüne dikkat çeken Alkış, “İlk defa sigortacıların bankacılara alternatif olacağı bir dönem başlıyor. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli. Kefalet sigortalarına yatırım yaparak tüm müşterilere bunu anlatmaları gerekiyor” dedi.

“Hepimiz aynı geminin yolcularıyız. Gemimiz zaman zaman su alabilir. Bu tür durumlarda hep birlikte bu suyun tahliyesi için çalışmalıyız” ifadesini kullanan Alkış, “Hem Türkiye ekonomisini hem de sigortacılık sektörü olarak gemiyi güvenli bir şekilde limana yaklaştıracağız. Ekonomik baskıların arttığı ve ticari alışverişlerin durağanlaştığı bu dönemde vatandaşlar da risk alarak satış yapmak istemiyor. Mevcut vadeli düzen bir anda peşine dönüyor. Bu durum ülke olarak yapılan ekonomik operasyonlardan zarar görmemiz anlamına geliyor. Ancak kefalet/alacak sigortalarıyla müşteri ve şirketler arasında güven tesis edildiğinden herhangi bir sorun çıkmadan işlerin devam edilmesi sağlanıyor. Bu şekilde iç piyasa da büyüyecek ve firmalarımızın ihracat yapmaya başlamasıyla cari açığımızın azalmasına da ciddi katkısı olacak. Dolayısı ile yerli üretici desteklenerek istihdam artacak ve ülkemiz kazanacak. Kefalet sigortalarıyla Türkiye’de ticaret kabuk değiştirecek Tahsilatın en zor olduğu 19. ülke olmamız, Kefalete ne kadar ihtiyacımızın olduğunun da en iyi göstergesidir” şeklinde konuştu.

Sigorta acentelerine çok iş düşüyor

Kefalet sigortalarına millî bir bakış açısıyla hem sigorta şirketleri hem de vatandaşlar olarak sahip çıkılması gerektiğini belirten Alkış, gelecek nesiller için kefalet sigortasının desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Örneklerle konunun ehemmiyetine değinen Alkış, “İstanbul Ticaret Üniversitesi Sanayi Politikaları ve Teknoloji yönetimi yüksek lisans derslerimize giren Fethi Ağalar hocamızın bu konularda çok güzel tespitleri var. Amerika’da haftada 3 milyar dolarlık şirket alım-satımlarının olduğunu söylüyor. Yani şirketler o kadar kurumsal, raporlamalar şeffaf, sistemli, oturmuş ve düzenli ki satabiliyor diyebiliriz. Ama ülkemizde şirketler hep ödemeler alacakların düzensizliğinden kurumsallaşamıyor, büyüyemiyor, katma değer sağlayamıyor” dedi.

Alkış, şunları söyledi:”İşte tam bu noktada geleneklerimizde olan kefil olmayı kurumsallaştıran ve ölçülebilir bir hâle getiren kefalet sigortası şirketlerimiz için bir terazi olacaktır. Kefil olunabilir, netice itibarıyla sigorta şirketleri herkese kefil olmayacak. Kefalet Sigortası şirketlerimizin kalitesini arttırmaya vesile olacak ve muhtemelen şirket satma-alma borsamız kurulabilir hâle gelecek. Dolayısıyla Kefalet sigortalarına millî bir bakış açısıyla hem sigorta şirketleri hem de vatandaşlar olarak sahip çıkmalı ve geleceğimiz için desteklemeliyiz. Şu an kefalet senedi düzenlemeye sadece bir sigorta şirketimiz başladı. 15 Aralıkta farklı bir şirketimizin daha başlayacağı bilgisini aldık ama çok yetersiz. Sigorta acentelerine de bu konuda ciddi görevler düşüyor. İlk defa sigortacıların bankacılara alternatif olacağı bir dönem başlıyor bu fırsat iyi değerlendirilmeli, kefalet sigortalarına yatırım yaparak tüm müşterilerine anlatmaları gerekiyor” dedi.

Dünyada önemli bir pazar

Uluslararası sistemde bir sigortacılık türü olarak “Surety Bond” ismi ile anılan kefalet sigortası hakkında bilgi veren Alkış, “Bankacılık sistemlerinin sağlamış olduğu teminat mektuplarına karşı bir muadil özelliktir. Kefalet sigortası dünyada yaygın kullanılan, reel sektörün de elini rahatlatan bir finansal enstrüman. Dünyada, çok kıymetli bir pazar ve bu pazarın yüzde 60’ı sigortacıların, yüzde 40’ı bankaların elinde. Türkiye’de ise maalesef sadece bankaların tekelinde. Teminat mektubu kullanımında dünyada ilk sıralarda geliyoruz. Hâl böyle olmasına rağmen, teminat ihtiyacını bankalar karşılamış, sigorta ise hiç kullanılmamış. Yeni düzenleme ile bu yapı değişecek ve sigorta şirketleri, sadece bankaların elinde olan bugün için 400 milyar liranın üzerinde bir pazara ortak olacak” dedi.

Alkış “Kefalet sigortası kapsamında, sigortayı yapan şirket borçlu kişinin sözleşmeden ya da kanundan doğmakta olan yükümlülüğünü yerine getirmemesi risklerine karşı alacaklı ya da işveren kişilere düzenlenmiş olan kefalet senedi bedeline kadar kefil olmaktadır.  2014’ün Şubat’ında Hazine, kefalet sigortasının genel şartlarını yayınlayarak, uygulamayı başlattı ve birçok alanda sigortanın kefil olmasının da önü açıldı. Ancak, 2014’te, açıklanan sigorta genel şartlarında bir eksiklik vardı; o da, kefalet sigortasının, kamu ihalelerinde kullanılamaması. Bundan dolayı da sigorta şirketleri, büyük işlere kefil olamıyordu. Geçen yıl düzenlemeye gidilerek, kamu ihaleleri ve kamu alacakları da sigorta genel şartlarına eklendi. Böylece, kefalet sigortasının kamu ihalelerinde banka teminat mektubu gibi kullanımına imkân tanındı” ifadelerini kullandı.

Mesleki ve teknik yeterlilikler dikkate alınacak

Banka teminatı, talep edenlere “ekonomik ve mali yeterlikleri” incelenerek verildiğini belirten Alkış, “Kefalet sigortası kapsamında isteklilerin “ekonomik ve mali yeterlikleri” yanında, “mesleki ve teknik yeterliklerinin” de incelenmesinin sağlanacağı belirtilmektedir. Bu durum, ihalelere yetkin kişilerin katılımını sağlayacağından, kefalet sigorta sisteminin daha avantajlı olacağı anlamına da gelir” dedi.

Kefalet sigortasının avantajları nelerdir?

İş sektöründe büyük bir hizmet vermekte olan kefalet sigortası sistemi ile müşteriler ve şirketlerin arasında herhangi bir sorun çıkmadan iş devam ettirme durumu söz konusu olduğunu anlatan Alkış, şunları söyledi: “Farklı bir sistemde ilerlemekte olan kefalet sigortasında ise sizlere belirli avantajlar sunulmaktadır. İş dünyası içerisinde yapmış olduğunuz kefalet sigortası kapsamındaki teminat mektubu, global olarak hizmet veren bankaların teminat mektubuna eş değer tutulmaktadır. Yüksek bir itibar göstergesi olan bu teminatlar ile iş ortaklarınız ile aranızda güvenilir ve güçlü bir iş ilişkisi kurmanıza yardımcı olmaktadır. Çalışmakta olduğunuz bankalar sağlamış olduğu teminat mektupları, bankalar içerisindeki mevcut olan kredi limitlerinizde bir baskı oluşumuna sebep olacaktır. Bu baskı sonucunda yeni bir sözleşme yapmanız hâlinde nakit akışınızda farkında dahi olmaksızın sizlere bir tehlike yaratacaktır. Kefalet sigortası ise böyle bir risk karşısında sizlere yardımcı olmaktadır. Kefalet sigortası bağlamında sağlanan teminat mektubu banka krediniz üzerindeki baskıyı azaltacak ve işinizi finanse etmenizi sağlayarak büyümenize yol açacaktır” dedi

 

ABDULCELİL ALKIŞ

Mersin Ticaret Ve Sanayi Odası Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı
Türkiye Genç Acenteler Platformu Başkanı
Özhedef Sigorta Genel Müdürü

Comment (0)

Bültenimize Abone Ol!