AXA Sigorta İşbirliği ile Cep Telefonu Sigortası Yapanlar, Tüm Olumsuzluklardan Kurtuluyor

Şub 01, 2019 (0) comment , , , ,

Cep Telefonuma Sigorta Nasıl Yaptırırım?

Teknoloji şirketleri giderek devleşti ve bu şirketlerin ürettiği ürünler dünya vatandaşları tarafından kabul gördü. Dolayısıyla dijital çağın getirdiği gelişmeler, tüketici alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını da değiştirdi. Öyle ki Türkiye’de kullanımda olan cep telefonu adedi yaklaşık 88 milyon. Bunların çoğu ise akıllı telefonları kapsıyor. Her 13 dakikada bir telefonumuza bakıyoruz ve tabiri caizse artık onların olmadığı hiçbir alan kalmadı. Peki, kullandığımız bu akıllı cihazların zararlarından ve bu cihazları sigorta yaptırmamın öneminden haberdar mıyız? Sigorta hakkında neler biliyoruz? İstatistikler bize bu soruların cevaplarını kısmen veriyor aslında. Türkiye’de akıllı telefon sahibi kişilerin telefonları yüzde 65 oranında hasar görüyor. Bu rakam Türkiye’de sigorta bilincinin düşük olduğunu gösteriyor. Oysa dünyada ekonomisi gelişmiş ülkelerin gündem maddelerinden biri de sigorta bilincidir.

Sigortanın ekonomideki yerinin belirlenmesi için sigorta konusunda sektörün sigorta potansiyelinin farkına varılmasını sağlaması ve halkı bilinçlendirmesi gerekmektedir. Bu aynı zamanda Türk sigorta sektörünün sürdürülebilirliğini sağlayabilmesi açısından da önemlidir. Piyasada acenteler üzerinden satışı gerçekleşen “Cep Telefonu Sigortası” yoktu. Axa Sigorta öncülük ederek ilk defa acentelerin bu ürünü satmasını sağladı. Telekom şirketlerinin sattığı ürünler sigortacılık mantığına ve alışılagelmiş hizmet anlayışına uzak olduğundan vatandaşlar içinde büyük bir fırsat. Çünkü hak ve menfaatlerini onlar adına savunacak acenteleri olacak.

Gelinen süreçte trafik sigortalarına devlet müdahalesiyle havuz sistemi getirilmesiyle şirketler alternatif ürün sayısını arttırarak; kefalet, cep telefonu gibi daha somut ve insanların yararına ürünler geliştirdi. Fakat ülkemizde asıl sorun sigorta konusundaki algıdır. Genel olarak sigorta konusunda birçok insan, “para ödüyoruz ama nereye gidiyor, ne işe yarıyor” gibi düşünmekte. Fakat özellikle cep telefonu gibi hasar risk oranı yüksek ürünlerde sigorta yaptırmak daha kârlıdır. Basit bir örnekle anlatacak olursak cam veya ekran kırıldığında ödenmesi gereken ücret 2 bin TL iken, belki aynı ürünün sigortası 500-1000 TL arasında olacaktır. Dolayısıyla sigorta şirketleri ve medya tarafından halkın sigortanın faydaları ve gerekliliğinin önemli olduğu konusunda bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi, sigortaya teşvik edilmesi, sektöre güvenin sağlanması gerekmektedir. Çünkü insanların sigorta için talepte bulunması doğrudan buna bağlıdır.

Cep Telefonu Sigortası Neleri Kapsar?

Akıllı telefon sahiplerinin telefonları alış tarihinden sonra yaklaşık 10 hafta içerisinde hasar görüyor. Akıllı telefon sahiplerinin yüzde 48’ i telefonlarını ellerinden düşürürken yüzde 28’ i telefonlarını sıvı içerisine düşürüyor. Peki, cep telefonu sigortası neleri kapsıyor bir göz atalım;

  • Kaza sonucu hasarlanma ve ekran kırılması (Kullanıma engel olmayan estetik kusurlar teminat dışıdır.)
  • Yüksek voltaj
  • Hırsızlık: Cihazın bulunduğu kapalı ortamdan (sigortalının ikametinden, iş yerinden veya kilitli aracından) fiziki kuvvet uygulanarak zorlama yolu ile yapılan hırsızlıklar sonucu çalınmasının polis raporu ile tespiti hâlinde.
  • Sıvı teması
  • Hatalı aksesuar kullanımı
  • Ücretsiz lojistik (MNG Kargoya teslim ve adrese teslim etme)
  • Projeye özel profesyonel çözüm hattı

 

Adımlarla Sigorta Alımı Nasıl Yapılır?

•  T.C. kimlik numaranızı ve GSM numaranızı ve Sigortalayacağınız cep telefonunun arama ekranında *#06# tuşlayarak açılan sayfada yazan IMEI adresini acentenize bildirerek işlemleri başlatmış olursunuz.

• Sigorta kapsamına alacağınız cihazın marka – model bilgileri ve poliçe primi ekrana yansıyacaktır kabul ediyorsanız Tahsilat işlemi için kart sahibi T.C. kimlik numarası, kartın ilk 6 ve son 4 hanesini girmeniz yeterlidir. Ancak poliçenin teminatlarının devreye girebilmesi için aktivasyon şartı bulunmaktadır. Bunun için telefonunuza Technosure uygulamasının indirilerek cihaz kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Her alanda ve özellikle de sigorta konusunda bilgili olmak hem ülke ekonomisine hem de sektörün sürdürebilirliği açısından önemli diyorum ve herkesi bu alanda bilinçli olmaya davet ediyorum.

 

ABDULCELİL ALKIŞ

Mersin Ticaret Ve Sanayi Odası Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı
Türkiye Genç Acenteler Platformu Başkanı
Özhedef Sigorta Genel Müdürü

Comment (0)

Bültenimize Abone Ol!