Ortak Alan Sigortası ile Güvenli Yaşam

Şub 25, 2019 (0) comment

Ortak Alan Sigortası İle Güvenli Yaşam

 

Gün geçtikçe siteler ve apartmanlarda yaşamayı tercih ediyoruz. Peki, buralarda yaşarken kullandığımız ortak alanlara nasıl sigorta yaptırırız?

 

Site ve apartman gibi toplu yaşam alanlarında en büyük sorumluluk yöneticilere düşüyor. Bu sorumluluk yangın, su baskını, fırtına ve deprem gibi birçok riskle karşı karşıya gelme durumunda daha da büyüyor. Ortak alanlar için geliştirilen “Ortak Alan Sigortası bu durumlara karşı güvence verirken, yöneticilerin de sorumluluklarını teminat altına alıyor.

“Ortak alanları kullanmayınız, ortak alanda bekleyiniz.” Bu cümleleri hemen hemen sürekli duyuyoruz. Peki, ortak alan nedir? Kat Mülkiyeti Kanununa göre yazılı yerler ve şeyler her hâlde ortak yer sayılır. Bu ortak alanlar tavan ve tabanlar, temeller, ana duvarlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, asansörler, kapıcı daire ve odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler, telefon, çatılar ve yangın emniyet merdivenleri ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de ortak alanlar konusuna girer. Yani kısacası aslında ortak alanlar, binada dairesi bulunan herkesin bir şekilde kullandığı ve ihtiyaç duyduğu alanlardır diyebiliriz. Bu alanlarda akla gelebilecek her türlü hasar olabilir. Su basabilir, yangın çıkabilir, asansörler bozulabilir, hırsızlık olabilir, kaza olabilir, suiistimal olabilir ve aklımıza gelmeyen başka hasarlarda oluşabilir. Dolayısıyla buradan da anlaşılacağı gibi aslında bu sigorta türü bir nevi yaşadığımız alanı güvence altına alıyor.

 

Son yıllarda yapılan kanuni düzenlemelere göre site yönetimi ya da apartman yönetimi tarafından Ortak Alan Sigortası yapılması gerekmektedir. Bu sigorta paketleri içinde birçok güvence bulunuyor. Aslında tek bir poliçe ile birçok riske karşı korunabiliyorsunuz da diyebiliriz.

Ortak alan sigorta paketleri esas olarak şu sigortacılık ürünlerini bünyesinde barındırırlar:

Yangın sigortası

Hırsızlık sigortası

Ferdi kaza sigortası

Üçüncü kişilere karşı mali mesuliyet sigortası

Cam kırılmasına karşı sigorta

Ortak alan sigortaları sitede ve apartmanlarda güvenli bir yaşam alanı oluşturmak ve site yönetiminin sorumluluklarını azaltmak açısından ihtiyaç olan bir uygulama olduğunu belirtmeliyim. Bu anlamda Ortak Alan Sigortası yaptırmak isteyenler detaylı bilgi için “ ozhedefsigorta.com.tr “ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

ABDULCELİL ALKIŞ

Mersin Ticaret Ve Sanayi Odası Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı
Türkiye Genç Acenteler Platformu Başkanı
Özhedef Sigorta Genel Müdürü

Comment (0)

Bültenimize Abone Ol!