Kimler İşsizlik Sigortası Yaptırabilir?

Mar 06, 2019 (0) comment

İş hayatı, refah seviyesi, tasarruf, birikim, iyi bir standart derken bazen hiç istemediğimiz anda işsiz kalabiliyoruz. Herkesin sebebi farklı olsa da ortaya çıkan sonuç aynı olunca bir anda kafamızda hayat kaygısı oluşuyor. Bu durumda işsizlik sigortası işsiz kalanların imdadına yetişiyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 rakamlarına baktığımızda Türkiye’de istihdam edilenlerin sayısı 29 milyon kişiyi geçiyor. İşsiz sayısı ise 3 milyonu geçiyor. Şüphesiz bu durumda ülkedeki büyüme, yatırımlar, imalat sanayideki istihdam, göç etkisi, kurlar ve turizm olmak üzere büyük role sahip. Ekonomide istihdam imkânlarının artması veya azalması ülkenin geleceği için önemlidir. Bu doğrultuda geleceğe destek olmak ve ekonomiye katkı sunmak için sigorta acenteleri de boş durmuyor. İşsizlik durumuna karşı önlem almak için oluşturulan işsizlik sigortası Türkiye’de kapsamı bakımından bir ilk olması ile birlikte istem dışı işsiz kalanlara aylık 3 bin TL işsizlik maaşı ödenecek uygulama sunuyor. İşsizlik sigortası, çalışanlara ayrıca bir güvence oluşturuyor. Bu sistem, işsiz kalınması durumunda hayat standartlarını düşürmeden yeni bir iş bulunabilecek makul bir süre olan 6 aylık bir süre içerisinde 3 bin TL işsizlik maaşı alma imkânı veriyor. Yani işsizler toplam 18 bin lira işsizlik ödeneği alabiliyor.

 

Şartlar Neler?

Aynı zamanda işsizlik sigortasından yararlanma koşulları devletin uyguladığı sistemle benzerlik gösteriyor. İstem dışı işsiz kalan herkes, devletten işsizlik maaşı almaya hak kazanacak durumda ise işsizlik sigortasından yararlanabiliyor. Yapacağı poliçe ile devletten alacağı işsizlik maaşına ilave olarak ayda 3 bin TL de işsizlik sigortasından işsizlik maaşı alabilecekler. 6 ay süre içerisinde daha düşük ücretle yeni bir işe girilmesi durumunda bile işsizlik sigortası devam edecek ve aradaki maaş farkını işsizlik sigortası ödeyecek. Mesela işsizlik sigortasından işsizlik maaşı alan bir işsiz, 3 ay sonra asgari ücretle işe girdi. 3 ay daha sigortadan kendisine bin 400 TL civarında ödeme yapılarak, eline geçen rakam 3 bin TL’ye tamamlanacak.

 

ABDULCELİL ALKIŞ

Mersin Ticaret Ve Sanayi Odası Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı
Türkiye Genç Acenteler Platformu Başkanı
Özhedef Sigorta Genel Müdürü

Comment (0)

Bültenimize Abone Ol!