Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tem 27, 2015 (0) comment

Kasko sigortası, aracın bir başka araca veya eşyaya çarpması, aracın yanması, çalınması gibi durumlarda oluşan hasarları güvence altına almak için yaptırılan bir sigorta türüdür. Kaskosu olan sigortalıların bir yıllık poliçe süresini hasarsız geçirmesi durumunda bir yıl sonraki poliçelerini yenilerken kazandıkları indirim hakkına “Hasarsızlık indirimi” olarak adlandırılmaktadır.

Aracınızın hasarsız geçirdiği süre ne kadar uzun olursa indirim oranı da o kadar artabilmektedir. Hasarsızlık indirimi oranları belirlenirken aracınızın yaşı, markası, modeli gibi etkenler ve kasko değer listesi belirleyici olabilmektedir. Sigorta şirketine göre hasarsızlık indirim oranı değişkenlik gösterebilir.

Kasko poliçenizin geçerli olduğu sene içerisinde aracınızda kaza sonucu oluşacak bir hasar için kaskonuzu kullanmazsanız gelecek yılki kasko poliçelerinizde ilk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30, ikinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40, üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50, dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60 oranlarında indirim alabilirsiniz.

Bir kaza sonucu aracınızda bir hasar oluşursa ve gerçekleşen hasarı poliçenizi kullanarak karşılarsanız, bir sonraki poliçe yenilemeniz sırasında hasarsızlık indirimi hakkınızdan faydalanamazsınız. O seneki tazminat hakkınızı poliçenizden kullanmayıp aracınızda oluşmuş hasarı kendiniz öderseniz bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden faydalanabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca yaşanan bir kazada kusur karşı tarafta ise ve aracınızda meydana gelen hasarı karşı taraf karşılayacaksa poliçenizdeki indirim hakkınız devam edecektir.

Kullandığınız aracın yerine yenisini satın almak veya kasko yaptırdığınız sigorta şirketini değiştirmek istediğinizde indirim hakkınızın devam edip etmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Hasarsızlık indirimi kişiye tanınmış bir hak olduğu için poliçe yenilemenizi başka bir sigorta şirketinde yaptırmak istediğinizde hakkınız olan indirim oranı yeni yaptıracağınız poliçe primine yansıtılacaktır. Aynı şekilde aracınızı değiştirdiğinize eski aracınıza ait kasko hasarsızlık indirimi hakkınız varsa yeni aldığınız araç için kasko yaptırırken indirim hakkınızı kullanabilirsiniz.

Hasarsızlık indirimi cam kırılması, radyo teyp hasarları ve mini onarım gerektiren hasarlarda bozulmaz. Gerçekleşen küçük çaplı hasarlar sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerde belli limitler dahilinde Mini Onarım teminatı kapsamında ücretsiz bir şekilde yaptırılabilmektedir.

Kasko poliçesinin süresi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl geçerli olmaktadır. Bu süre bittikten sonra poliçenin bitiş tarihi itibariyle kasko poliçenizi yenilemezseniz hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle kasko poliçenizi bitiş tarihini geçirmeden yenilemenizde fayda var.

Comment (0)

Bültenimize Abone Ol!