1-7 Mart Deprem Haftası

Mar 04, 2017 (0) comment

Türkiye’de 1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Deprem Haftası’nda deprem için alınacak önlemler ve  Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) hakkında bilgiler veriliyor.

Yakın zamanda Çanakkale merkezli gerçekleşen depremler gösterdi ki Türkiye bir deprem ülkesi. Topraklarının %98’i aktif ve çeşitli fay kuşakları üzerinde yer alan Türkiye’de 1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Deprem Haftası’nda da bu anlamda bireylerin deprem öncesi ve deprem sonrası yapılabilecek hazırlıklar ve alınabilecek önlemler konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Depremlere karşı önlemler alarak, deprem sigortalı hane sayısı artırılarak afetten kayıp vermeden sıfır hasarla kurtulmak amacıyla bilinçlenme sağlanması gerekiyor.

Çanakkale’de Şubat ayının ilk haftasında deprem fırtınası olarak kendini gösteren Türkiye’nin deprem gerçeği, olası büyük şiddetli depremlere karşı koruyucu önlemler alınması gerektiğini hatırlattı. Deprem nedeniyle can ve mal kayıplarının yaşanmaması için bireylerin, depremin yol açacağı zararlar konusunda dikkatinin çekilmesi önemli.

Hayat kaldığı yerden devam etmeli

Deprem bilinci, “hayatın kaldığı yerden devam etmesi” amacını taşır. Bunun için de yaşam, depreme dayanıklı sağlam binalarda sürdürülmelidir. Depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen yapıların ise onarılması ya da gerekiyorsa yıkılarak yeniden inşa edilmesi gerekir. Türkiye’deki nüfusun %71’inin deprem açısından en riskli bölgelerde yaşadığı ve afet sonucu yıkılan konutların %81’inin deprem kaynaklı olduğu düşünüldüğünde maddi kayıpları en aza indirmek ve deprem yaralarını en hızlı şekilde sarabilmek gerekiyor. Günümüzde yasal bir zorunluluk olan Zorunlu Deprem Sigortası DASK bu konuda atılmış en önemli adımlardan biridir.

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmalı

Sigorta şirketleri tarafından yapılabilen Zorunlu Deprem Sigortası DASK ile deprem ve depremden kaynaklanan yangın, tsunami, heyelan ve infilak gibi afetlerin yol açtığı hasarlı sonuçlarda tam ve kısmi hasarlı olup olmadığına bakılmaksızın zararlar hızlı bir şekilde tespit ediliyor ve zararlar karşılanıyor. Sağlam binalarda oturmak depremden korunmak için temel prensip olduğundan, deprem sigortalı konut sayısının artırılması gerekiyor. Bu nedenle de günümüzde devlet kurumlarında yapılabilen birçok işlem sırasında DASK poliçesinin ibraz edilmesi gerekiyor.

DASK hakkında buları biliyor musunuz?

  • Satın alınan ya da kiralanan konutların elektrik ve su idarelerindeki abonelik işlemleri sırasında DASK poliçesinin beyan edilmesi gerekiyor.
  • Konut satın almak veya satmak için zorunlu deprem sigortası yaptırılmalı. Tapu dairelerinde, alım-satım ve ipotek gibi resmi işlemlerde konutun sigortalı olması şart.
  • Konut kredisi alabilmek için zorunlu deprem sigortası yaptırmalı. Kredi süresince, sigortalı tarafından yenileme yapılmaması durumunda, poliçenin yenilenmesi gerekli.
  • DASK kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı yapı tarzı ayrımı yapılmaksızın 160 bin TL’dir. Eğer mesken değeri 160 TL’den fazla ise, afetten önce sigorta şirketleri aracılığıyla ev için yaptırılmış sigorta eksik kalan tutarı ödeyebilir.

DASK primleri ne kadar?

Zorunlu Deprem Sigortası primleri yapı tarzı ve yapının bulunduğu deprem risk alanına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle de her sigortalı için sabit primlerden söz edilemez. Türkiye’de deprem risk alanları 5’e ayrılıyor. 1. derece deprem risk alanı en sık depremlerin görüldüğü alanı temsil ederken, 5. derece deprem risk alanı ise depremin en az görüldüğü bölgeyi temsil ediyor. Ayrıca illerin kendi içinde deprem risk alanları da farklılık gösterebiliyor. Örneğin; İstanbul’un Avcılar ilçesi 1. derece deprem alanıyken, Silivri 2. derece deprem alanı. Bu durum diğer illerde de görülüyor ve deprem sigortası prim hesaplamalarında dikkate alınıyor. Riskin yüksek olduğu yerlerde ise DASK primleri diğer yerlere göre daha yüksek olabiliyor.

Sigorta primleri her yıl, birim metrekare maliyetlerindeki artışa bağlı olarak da artış gösterebilmektedir. Her yıl aynı evin deprem sigortasını yenileyen kişilerin farklı prim ücretlendirmeleri ile karşılaşmasının nedeni bu yüzdendir.

Deprem bilincinin oluşturulması ve sigortalılığın artması için DASK, prim ödemelerinde indirim ve taksitlendirme gibi teşvik edici uygulamalara da yer vermektedir. Buna göre; 2007 yılı ve sonrası yapılan binalara %10 indirim, her yıl yenilenmesi gereken ve süresi dolan deprem sigortası poliçesini 30 gün içinde yenileyenlere ilk yıl %10 indirim, sonraki yıllarda yapılan yenilemelerde %20 indirim, site yönetimleri tarafından sitedeki konutların en az 3’te 2’sinin sigortalanması durumunda %15, tüm konutların sigortalanması durumunda %20 indirim uygulanmaktadır. Konut sahipleri tüm bu indirimlerden aynı anda faydalanarak oldukça uygun fiyatlara Zorunlu Deprem Sigortası poliçelerini satın alabilmektedir.

DASK poliçenizi yenilemek ya da yeni DASK poliçenizi satın almak için DASK Teklif sayfamıza girerek T.C. Kimlik/vergi kimlik numaranızı girmeniz yeterli. Adres bilgilerini girdikten sonra poliçe fiyatını görebilir, onaylamanız durumunda DASK poliçenizi anında güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Comment (0)

Bültenimize Abone Ol!